Vaidmenų žaidimai

Žaidimų naujienos


Vaidmenų žaidimai

Vaidmenų žaidimai (angl. Role Playing Games, sutrump. RPG) – keleto arba vieno žaidėjo (vienas žaidėjas gali žaisti su kompiuteriniu veikėju) pagal nustatytas taisykles žaidžiami žaidimai, kur vienas žaidėjas dažniausiai tampa žaidimo vadovu (meistru), o kiti susikuria savo veikėją ir žaidimo metu turi vaidinti sukurtą veikėją kaip galima įtikinamiau.

Žaidimo meistras kuria įsivaizduojamą žaidimo pasaulį su visais ten tvyrančiais pavojais bei tikslais. Priklausomai nuo pasirinktų taisyklių ir bendro sutarimo tarp žaidėjų pasaulis gali būti panašus į tam tikros epochos tikrą pasaulį (pavyzdžiui, viduramžių Anglija, Vytauto Lietuva, dabartinis Irakas ar pan.), arba tai gali būti visiškai išgalvotas pasaulis (tolima planeta su nestuburiniais gyvūnais, tolima ateitis ar pan.). Fantasy stiliaus vaidmenų žaidimuose veikėjai susiduria su galingų magų ar karalių sąmokslais, su dievų planais, kaunasi su pabaisomis (nuo šiaip pavojingų žvėrių, kaip lokiai ar liūtai, iki drakonų ar galingų nemirėlių), draugauja ir konfliktuoja su kitų protingų rūšių būtybėmis (elfais, dvorfais, gnomais ar orkais)…
Žaidimo meistras taip pat kuo objektyviau valdo pasaulyje esančius padarus (tiek veikėjų priešus, tiek ir draugus). Taip pat jis stebi, kad būtų laikomasi iš anksto nustatytų taisyklių.

Dažnai vaidmenų žaidimuose naudojami lošimo kauliukai, dažnai ne tik šešiasieniai, bet ir su 4, 8, 10, 12, 20 sienų. Tai priklauso nuo pasirinktų taisyklių.

Istorija

Vienos pirmųjų vaidmenų žaidimų taisyklių buvo pavadintas „Dungeons & Dragons“ („Požemiai ir Drakonai“, 1974), vėliau jis buvo patobulintas ir tapo AD&D – „Advanced Dungeons & Dragons“. Gan sparčiai šios taisyklės tapo labai populiariomis visame pasaulyje (taip pat ir Lietuvoje). Jų pagrindu buvo sukurta nemažai vaidmenų žaidimų kompiuteriui (Baldurs Gate, Newerwinter night ir kiti).

Šios taisyklės buvo pritaikytos tam tikram pasauliui (šiek tiek panašiam į Tolkieno Viduržemį) su įvairiomis fantastinėmis būtybėmis.

Tikroviškesnių pasaulių mėgėjams, o ypač mokslinės fantastikoms fanams reikėjo kitokių pasaulių, taigi buvo sugalvota nemažai kitų taisyklių – tiek universalių (pvz.: GURPS), tiek skirtų tam tikriems žaidimų tipams (burtininkų pasauliui – kaip kad Ars Magica; planetų užkariavimui; siaubo žanro žaidimams – Vampire: The Masquerade, Call of Cthulhu ir pan.).

Vaidmenų žaidimų populiarumas ženkliai sumažėjo XX a. paskutinio dešimtmečio viduryje pasirodžius kolekcionuojamų kortų žaidimams (Magic: The Gathering, vėliau gausybei kitų).

Socialinis žaidimas

Tai kompiuteriniuose vaidmenų žaidimuose naudojamas terminas nusakantis žaidimo tipą, kai pagrindinė tikslo siekimo priemonė yra ne grubi jėga, o bendravimas su ne žaidėjų personažais (NPC, angl. Non Player Characters), kuriuos valdo Žaidimo meistras. Taip pat tokiuose žaidimuose kovos yra sumažintos iki minimumo arba išvis pašalinamos. To pasiekiama arba mechanikos dėka (veikėjai labai lengvai miršta) arba pasaulio santvarkos dėka (nusikaltimai greitai išaiškinami ir baudžiami).

Skerdynės

Skerdynės (angl. Hack and Slash) yra kompiuterinio vaidmenų žaidimo tipas, kur didžiuma laiko veikėjai užsiima oponentų naikinimu ir geresnių daiktų bei pinigų rinkimu. Tokio tipo žaidimuose praktiškai nėra socialinio žaidimo elementų, o veikėjams keliamos užduotys paprastai skirtos tik skerdynių pateisinimui.

Atskiru Hack and Slash variantu galima laikyti „Požemių valymą“ (angl. Dungeon Crawl), kur didžiąją laiko dalį veikėjai praleidžia požemiuose žudydami ten gyvenančias pabaisas. Paprastai požemiai būna apleistos šventyklos, kokio nors galingo pabaisos ar neigiamo personažo tvirtovė.

Tokių žaidimų, kaip „Diablo (1996)“ ir jo tęsinio „Diablo 2 (2000) (abiejų leidėjas Blizzard Entertainment), bei didelio kiekio jų klonų dėka nemaža dalis žmonių mano, kad pagrindinis vaidmenų žaidimų tikslas yra užmušti kaip galima daugiau priešų, surinkti kaip galima geresnius daiktus ir pasiekti kaip galima didesnį veikėjo lygį.

Internetiniai vaidmenų žaidimai

Dar kitaip vadinami MMORPG. Tai viena labiausiai paplitusių internetinių žaidimų žanrų, kuriame galime žaisti grupėje draugų darydami užduotis, rinkdami žaidimo pasaulio pinigus, kovodami prieš įvairius sutvėrimus. Dažniausiai tokiuose žaidimuose renkama patirtis, dėl kurios kyla žaidėjo lygis, galima išmokti naujų sugebėjimų, kurie praverčia kovoje su aukštesnio lygio sutvėrimais.

Vaidmenų žaidimai Lietuvoje

Lietuvoje vaidmenų žaidimai fantastų klubuose populiarūs jau ne pirmą dešimtį metų. Pagrindiniai fantastų klubai, kuriuose žaidžiami stalo vaidmenų žaidimai: Vilniuje – Lotus ir Legionas, Kaune – Feniksas. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje rengiami vaidmenų žaidimų turnyrai, fiestos. Taip pat tokie turnyrai rengiami kasmetiniuose fantastų susibūrimuose – „Lituanicon’uose“.

1992 m. spalio mėn. išleistos pirmojo lietuviško vaidmenų žaidimo „Kariai ir magai“ taisyklės. Parengė K. Beitas, redaktorius G. Beresnevičius. 1994 – 1996 K.Beitas paruošė II kartos papildytas ir išplėstas taisykles. 2003 A.Urbanavičius perėmęs K.Beito surinktą medžiagą paruošė III kartos taisykles. 2005 buvo paruoštas ir „Lengvas taisyklių rinkinys“ skirtas pradedantiems žaidėjams. 2008 m. ėmė veikti „Kariams ir magams“ bei kitiems vaidmenų žaidimas skirta svetainė.


12345 (1 balsai, vidurkis: 5,00 iš 5)
Loading...

Apie Zaidimupasaulis.com:

Jei esi tikras žaidimų fanatikas, atsidūrei tinkamoj vietoj tinkamu laiku. Mūsų svetainėje Zaidimupasaulis.com rasi informacijos apie viską, kas rūpi žaidėjams visame pasaulyje. Tai yra išskirtinė proga sužinoti šviežiausią informaciją ir kas mūsų laukia ateityje. Patyrę srities specialistai dalinasi savo įžvalgomis apie žaidimus, jų patobulinimus ir galimas žaidimo strategijas. Jei esi susidomėjęs šiomis temomis, ši internetinė svetainė atsakys į rūpimus klausimus. Tapk bendruomenės dalimi ir sužinok, su kokiais iššūkiais susiduria kiti žaidėjai. Dar viena svarbi sritis yra oficialios naujienos iš žaidimų kūrėjų, kurios bent trumpai praneša, kokia linkme ir kada bus vystomas žaidimas. Jei nori būti informuotas, sek informaciją mūsų puslapyje ir praplėsk savo žinias. Kai viskas keičiasi taip greitai, tiesiog būtina palaikyti tempą ir neatsilikti. Būk inovatyvus ir gudrus žaidėjas – viskas priklauso tik nuo to, kiek informacijos sugebėsi surinkti ir kaip tai panaudosi kuriant savo taktiką. Tai padės tau tapti efektyvesniu ir pasiekti užsibrėžtų tikslų greičiau. Galbūt tavo strategija pasenusi ir laikas ją atšviežinti? Zaidimupasaulis.com yra būtent ta vieta, kurioje galėsi pasisemti naujų idėjų ir sukurti planą, kaip jas įgyvendinti. Nėra nieko geresnio nei aplenkti varžovus ir nemaloniai juos nustebinti. Kartais sėkmė nepriklauso nuo to, kiek daug darbo tenka įdėti, o nuo to, kaip strategiškai viskas įgyvendinama. Reikėtų nenuvertinti ir mažų detalių, kurios padeda optimizuoti žaidimą ir paspartinti teigiamus pokyčius. Akivaizdu, kad rasi daug įdomių įžvalgų Zaidimupasaulis.com svetainėje – priklausys tik nuo tavo sugebėjimų, kaip tuo pasinaudosi. Išbandyk naujus kelius į sėkmę ir pasisemk patirties iš kitų – tokiu būdu tapsi vienu iš pažangiausių žaidėjų ir galėsi diktuoti savas taisykles!
Taip pat skaitykite...

3 Responses

  1. 2010-09-29

    […] online žaidimas yra labai populiarus Lietuvoje. Šis žaidimas priklauso MMORPG (vaidmenų žaidimai) žaidimų tipui ir yra žaidžiamas MU […]

  2. 2010-09-30

    […] – Role playing game. Išvertus iš anglų kalbos reiškia vaidmenų žaidimas. Pristatome jums populiariausius online RPG kompiuterinius žaidimus. 10) Renaissance Kingdoms 9) […]

  3. 2011-03-11

    […] – 3D, fantastinis, masinis, online vaidmenų žaidimas (MMORPG), kuris ankščiau (iki išleidimo) vadinosi Rift: Planes of Telara pavadinimu, o […]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *